Skip to content

پکیج یا موتورخانه

موتورخانه یا پکیج؟ مساله اینست...
تصمیمی مهم و اثرگذار

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های یک ساختمان، یا به عبارتی قلب یک ساختمان سیستم تاسیساتی‌آن است.
انتخاب نوع سیستم گرمایش و سرمایش در چرخه طول عمر یک ساختمان، نقش بسیار اساسی در کیفیت‌زندگی تمامی افراد ‌حاضر در آن و همچنین تاثیر ماندگار بر محیط‌زیست دارد. این اثر با توجه به نوع ساختمان از ۳۰ سال تا چندین دهه بهره‌برداری ساختمان ماندگار خواهد بود.
انتخاب سیستم گرمایش و سرمایش مناسب توسط کارفرما برای پروژه به عوامل مختلفی وابسته است که برخی از آنها عبارتند از کاربری، تعداد واحد، موقعیت جغرافیایی، سطح اقتصادی و مصرف‌کننده و…
عموما در ساختمان‌های در حال ساخت جهت گرمایش، بین دو سیستم موتورخانه‌مرکزی و پکیج انتخاب صورت می‌پذیرد.
برای سیستم سرمایش بین چیلر‌مرکزی و سیستم‌های مستقل مانند سیستم VRF، اسپلیت، داکت‌اسپلیت برای واحد، مینی‌چیلر و همچنین سیستم‌های تبخیری مانند کولر‌ آبی و کولر‌ سلولوزی انتخاب صورت می‌پذیرد.

مقایسه هزینه تجهیزات و اجرا برای سازنده در دو سیستم پکیج و موتورخانه

یکی از سوالات اصلی سازندگان مقایسه هزینه اجرای سیستم موتورخانه در مقابل پکیج است. سیستم موتورخانه‏ مرکزی در ساختمان‏‌های بالاتر از حدود ۱۰ واحد برای سازنده از پکیج ارزان‏تر تمام می‏‌شود.
در ساختمان‌‏های بیش از ۱۰ واحد، قیمت تمام‏ شده یک سیستم موتورخانه‏ مرکزی شامل دیگ و پمپ‌‏ها و لوله و لوله‏‌کشی در مقایسه با سیستم پکیچ به تعداد واحدها و لوله‏ کشی ‏های مجزا و کنتورهای گاز مجزا برای هر واحد و لوله‏ کشی‌های مستقل آب کمتر است. هر چه تعداد واحدها بیشتر شود، هزینه اجرای موتورخانه در مقایسه با هزینه اجرای پکیج کاهش می‏‌یابد. در واحدهای کمتر از ۱۰ واحد حدود ۲۰ درصد اجرای موتورخانه از سیستم پکیج گرانتر تمام می‌‏شود. البته در صورتی که در محاسبه قیمت فقط هزینه‌‏های لوله‏‌کشی و اجرا مدنظر نباشد و فضای اضافه شده در هر واحد مورد توجه قرار بگیرد یا مطلوبیت و امکان فروش سریعتر و گرانتر به دلیل ارتقای سیستم رفاهی در نظر گرفته شود، موتورخانه بسیار ارزان‏تر تمام می‌شود.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

بر روی ستاره‌ها برای امتیاز دادن کلیک کنید

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰


نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *