Skip to content

تفکیک مصرف چیلر

تفکیک مصرف برق چیلرهای تراکمی و تفکیک مصرف گاز چیلرهای جذبی

طی سالیان گذشته، راندمان بالای سیستم‌های سرمایش مرکزی مانند چیلرهای مرکزی، مینی چیلرها و VRFها باعث ایجاد محبوبیت زیاد بین سازندگان شده است. هر کدام از این سیستم ها بسته به نوع و کاربری ساختمان، تعداد واحد و هزینه اجرا، برای سازنده می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. سیستم استاندارد و مورد قبول سازنده‌ها و همچنین کم هزینه برای بهره بردار از نظر برق مصرفی و تامین و نگهداری، سیستم چیلر مرکزی است.

ساختمان‌هایی که از چیلر مرکزی استفاده می‌کنند، مزایای زیادی از جمله مصرف انرژی کم، عدم نیاز به نصب تجهیزی داخل واحد، سهولت استفاده و کم سر و صدا بودن بهره‌مند هستند. نکته حائز اهمیت این است که ضعف اصلی در سیستم‌ چیلر مرکزی ، مشخص نبودن مقدار مصرف انرژی هر واحد از کل مصرف است.

نحوه تفکیک مصرف چیلرهای تراکمی و جذبی

 جهت برطرف نمودن مشکل عدم تفکیک مصرف چیلر، می توان به کمک تجهیزات تفکیک مصرف شرکت برونتاب و نصب دستگاهی به نام انرژی سنج یا heat and cooling meters، مقدار انرژی سرمایشی مصرف شده توسط هر واحد را بر حسب واحد انرژی (کیلووات ساعت یا گیگاژول یا …) اندازه‌گیری نمود.

به این ترتیب مقدار مصرف هر واحد مشخص شده و اطلاعات مصرفی از طریق کابل یا به صورت وایرلس به دستگاه خوانشگر مرکزی برونتاب ارسال می شود. دستگاه خوانشگر اطلاعات ذخیره شده را به نرم افزار EEMS منتقل کرده و از طریق آن می‌توان قبض فرعی برق برای چیلر تراکمی یا قبض فرعی گاز برای چیلرهای جذبی صادر کرد. نتیجه استفاده از این سیستم منجر به تغییر رفتار مصرف‌کنندگان و همچنین کاهش ۱۵ تا ۴۳ درصدی در مصرف برق یا گاز شده است.

روش کارکرد سیستم هوشمند تفکیک مصرف چیلر

در این روش کافی است بعد از رایزر اصلی چیلرمرکزی و بعد از انشعاب رفت و برگشت فن‌کویل‌ها و شیر فلکه هر واحد دستگاه انرژی‌سنج یا انرژی میتر که شامل دو عدد سنسور دما و یک عدد سنسور Flowmeter (دبی سنج) و یک برد الکترونیکی با محاسبه دمای رفت و برگشت و همچنین مقدار آب عبوری در واحد زمان که می تواند روز یا ماه یا یک دوره مشخص باشد، مقدار انرژی مصرفی هر واحد را اندازه‌گیری کرده و از طریق کابل دو رشته و یا بدون‌سیم، ارسال اطلاعات به دستگاه مرکزی (خوانشگر) و پس از آن به نرم‌افزار انجام پذیرد.

در نرم افزار برونتاب (EEMS)، با داشتن اطلاعات انرژی سرمایشی مصرفی هر واحد، قبض فرعی که یا قبض برق است یا قبض گاز؛ به تفکیک برای هر واحد صادر می شود. این قبض فرعی واحدها، بر اساس میزان مصرف و فرمول‌های مخصوصی که برونتاب طراحی و توسعه داده است، صادر می‌شود.

در نظر داشته باشید قبض فرعی صادر شده توسط نرم افزار ما، دقیقاً استاندارد و منطبق با تعرفه اداره گاز یا برق می باشد. به عبارت دیگر مجموع ریالی قبض فرعی صادر شده توسط نرم افزار برونتاب، با قبض اصلی یکسان است. ناگفته نماند این نرم افزار قادر به محاسبه پله‌های تصاعد و صدور قبض فرعی برای واحد‌های پر مصرف هست.

در نهایت با استفاده از این تکنولوژی، امکان استفاده از چیلر مرکزی با قابلیت تفکیک مصرف برای هر واحد میسر می‌شود.

انرژی سنج جهت تفکیک گاز موتورخانه
دیاگرام نحوه نصب و عملکرد دستگاه انرژی‌سنج شرکت برونتاب

مزایای سیستم تفکیک چیلر

سیستم تفکیک مصرف چیلر شرکت برونتاب یک راهکار هوشمندانه است که با ترکیب تجهیزات پیشرفته و نرم‌افزار هوشمند EEMS، به بهبود بهره‌وری انرژی سرمایشی چیلر می‌پردازد. این سیستم از طریق جمع‌آوری داده‌های دقیق مصرفی و ارائه آن به مدیران ساختمان یا مالکان هر واحد، امکان نظارت دقیق بر مصرف انرژی چیلرها را فراهم می‌سازد. با بهره‌گیری از این اطلاعات، افراد قادرند الگوهای مصرف انرژی را تحلیل کرده و اقدامات بهینه‌سازی را اجرا کنند.

از مزایای بارز این سیستم، علاوه بر کاهش هزینه‌های انرژی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشخص شدن سهم هر واحد از سرمایش چیلر مرکزی
 • حل اختلاف ساکنین به دلیل مشخص شدن سهم واقعی هر واحد
 • افزایش ارزش ملک به دلیل فروش راحت تر برای سازنده و تفکیک بودن مصرف برای مالک
 • امکان استفاده در تمام ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری
 • رفع دغدغه سازنده در انتخاب سیستم سرمایش مرکزی
 • امکان مشخص شدن مقدار مصرف روزانه و ساعتی هر مشترک توسط سامانه تفکیک مصرف برونتاب
 • مشخص شدن واحدهای پُر مصرف در هر دوره
 • امکان مدیریت مصرف همانند بستن شیرفلکه‌ها در زمانی که در ساختمان ساکنانی حضور ندارند
 • ارزیابی دما و جریان آب سرد در طبقات مختلف ساختمان
 • کاهش مصرف گاز در چیلرهای جذبی یا کاهش مصرف برق در چیلر تراکمی به علت تغییر رفتار مصرف‌کنندگان
 • امکان بهینه سازی تجهیزات سرمایشی چیلر با داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت تجهیزات
 • بازگشت هزینه تجهیزات تفکیک مصرف، از محل کاهش مصرف انرژی
نمونه قبض فرعی تفکیک برق
نمونه قبض فرعی تفکیک برق صادر شده توسط نرم افزار برونتاب

برای دریافت کاتالوگ تفکیک هوشمند سرمایش چیلر روی عکس زیر کلیک کنید.

کاتالوگ تفکیک هوشمند گرمایش موتورخانه
کاتالوگ تفکیک هوشمند مصرف چیلر

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

بر روی ستاره‌ها برای امتیاز دادن کلیک کنید

میانگین امتیازات ۴.۲ / ۵. تعداد امتیازات: ۵

مهمترین سوالات در مورد تفکیک مصرف چیلر

در پیاده سازی این سیستم، تمامی چالش‌های ما برای زمانی است که ساختمان ساخته شده باشد و افراد سکونت داشته باشند. این چالش ها عبارتند از:

 • باید بررسی شود که آیا امکان نصب دستگاه انرژی سنج (کنتور چیلر) بعد از شیر فلکه هر واحد بر اساس اندازه دریچه بازدید وجود دارد یا خیر؟!
 • باید بررسی شود که آیا امکان سیم بندی بین هر دستگاه و رد و بدل کردن سیم بین طبقات وجود دارد یا خیر؟!
 • بررسی اینکه آیا زیرساخت مناسب برای لوله های آب سرد و گرم در ساختما‌ن‌ها وجود دارد یا خیر؟!
 • و در نهایت با توجه به اینکه همه واحدها باید از این سیستم تفکیک هوشمند استفاده کنند؛ بایستی همگی موافق نصب این سیستم باشند.

بله. با توجه به اینکه به هر واحد یک دسترسی و حساب کاربری جداگانه در نرم افزار برونتاب اختصاص داده می‌شود، امکان مشاهده و مدیریت میزان مصرف در لحظه برای هر واحد به صورت مجزا وجود دارد.

بله. با توجه به سنجش دقیق برق چیلر توسط کنتورهای هوشمند برونتاب و ارسال ساعتی کیلووات مصرفی برق به سامانه هوشمند، امکان رویت لحظه‌ای و صدور قبض فرعی دقیق برای هر واحد میسر خوهد بود. نکته دیگری که حائز اهمیت است، محاسبه دقیق میزان مصرف هر واحد توسط نرم افزار هوشمند برونتاب می باشد. مبنای محاسبه قبض ریالی بر اساس استاندارد ادارات برق و گاز در نظر گرفته شده، در نتیجه این سامانه کاملاً قابل اعتماد و دسترس پذیر می باشد.

زمانیکه مصرف واقعی هر واحد توسط این روش مشخص شود، طبیعتاً رفتار جمعی به سمت مصرف بهینه میل می کند. تجربه ما نشان داده، نتیجه استفاده از این تکنولوژی، کاهش مصرف از حداقل ۱۳ تا ۴۳ درصد است.

برای اجرا و راه اندازی سیستم هوشمند اندازه‌گیری و تفکیک مصرف چیلر نیاز به موافقت همه واحدها است. زیرا باید میران مصرف همه واحدها در سامانه ثبت و ضبط شود تا بتوان ضمن محاسبه میزان مصرف، قبض فرعی تفکیک شده برای هر واحد صادر نمود.

در نظر داشته باشید اگر تعداد واحدهای یک ساختمان دارای چیلر مرکزی، زیاد باشد و همه ساکنین ساختمان به این نتیجه رسیده باشند که سیستم هوشمند تفکیک مصرف چیلر را آرام آرام و به تدریج به ساختمان اضافه و نصب کنند؛ راه اندازی و استفاده از این سیستم برای چند واحد امکان پذیر است. برای نحوه اجرا و چگونگی پیاده‌سازی این سیستم، از کارشناسان ما در شرکت برونتاب به رایگان مشاوره بگیرید.


نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است