Skip to content

نصب کنتور فرعی برق با امکان صدور قبض فرعی

نصب کنتور فرعی برق برونتاب با امکان صدور قبض فرعی

برخی مشترکین همانند مجتمع های تجاری و اداری و شهرک‌های ویلایی دارای دیماند اولیه هستند و کنتور برق تفکیکی ندارند. در برخی مواقع دیگری نیز برق مجتمع‌ها توسط CHP تامین می‌شود. در تمامی این موارد با سیستم تفکیک هوشمند برق برونتاب، امکان نصب کنتور فرعی برق برای اندازه‌گیری مصرف هر واحد و صدور قبض فرعی هوشمند برق برای واحدها میسر می‌شود.

در همین راستا با توجه به پیشرفت تکنولوژی تفکیک هوشمند قبوض، امکان اخذ دیماند کلی به جای استفاده از کنتورهای اختصاصی برق برای هر واحد وجود دارد. این نوع توزیع برق (توزیع برق دیماندی) خصوصاً برای پروژه‌های با تعداد واحد بالا بسیار معقول و مقرون به صرفه است. استفاده از یک یا دو دیماند کلی برای ورودی ساختمان و پس از آن استفاده از کنتورهای هوشمند فرعی برق به همراه سامانه نرم افزاری مربوط به آن کمک زیادی به کاهش هزینه‎‌های آشکار و نهان پروژه می‌کند و در نهایت باعث مصرف بهینه هر بهره‌بردار و حفظ محیط زیست می‎‌شود.

کنتور برق چیست و چه تفاوتی با کنتور فرعی برق دارد؟

کنتور برق وسیله‌ای است که مقدار انرژی الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کند و بر حسب کیلو وات ساعت (ژول) میزان مصرف را نشان می‌دهد. کنتورهای برق در دو مدل مکانیکی (آنالوگ) و دیجیتال و در سه دسته تک فاز، سه فاز دیماندی و سه فاز غیر دیماندی تقسیم می‌شوند.

کنتور فرعی برق محصولی است که بعد از کنتور اصلی اداره برق نصب شده و به منظور بررسی و کنترل میزان مصرف برق واحدهای مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از نصب این کنتور، هر واحد می‌تواند قبض برق خود را به صورت مجزا دریافت کرده و مطابق با مصرفی که داشته، هزینه آن را پرداخت کند.

نحوه نصب کنتور فرعی برق و استفاده از سامانه صدور قبض شرکت برونتاب انرژی

در ساختمان‌هایی که برق اولیه را به صورت دیماند دریافت کرده و یا کنتور برق تفکیک شده نداشته باشند، نیاز به نصب و راه اندازی کنتورهای فرعی برق دارند. کنتورهای برق برونتاب در دو مدل تک فاز و سه فاز بوده که فضای بسیار کوچکی را اشغال می کنند. کنتورهای برق تک فاز برونتاب به اندازه یک کلید مینیاتوری فضا نیاز دارند و نسبت به کنتورهای مرسوم حدود سیزده برابر کوچکتر هستند. کنتورهای برق سه فاز نیز ۴ برابر بزرگتر از کنتورهای تک فاز مینیاتوری هستند.

ابعاد کنتور برق سه فاز و تک فاز برونتاب
ابعاد کنتور برق سه فاز و تک فاز برونتاب

کنتورهای فرعی برق برونتاب دارای خروجی‌های پالس و مودباس (Modbus) هستند که امکان اتصال آنها به دستگاه خوانشگر اطلاعات و در نهایت ارسال آن از طریق LAN یا سیم‌کارت به نرم‌افزار مانیتورینگ و قبض‌دهی پیشرفته برونتاب را فراهم می‌سازد. همچنین در ساختمان‌های دارای CHP که توسط گاز شهری، برق در محل پروژه تولید می‌شود، استفاده از کنتورهای برق سه فاز و تک فاز برای تک تک واحدها امکان‌پذیر است.

نحوه استفاده از این محصولات به این صورت است که کنتورهای برق با خروجی اطلاعات را به منظور اندازه‌گیری مصرف انرژی روی سرخط هر واحد نصب می‌کنیم. سپس دستگاه خوانشگر اطلاعات کنتورهای برق را خوانش نموده و در نهایت تمام اطلاعات به نرم‌افزار پیشرفته تحت وب شرکت برونتاب ارسال می‌شود که توسط آن، امکان مشاهده اطلاعات به صورت لحظه‌ای و گزارش شده در ماه‌ها و سال‌های گذشته وجود خواهد داشت. همچنین در نرم‌افزار پس از ورود تعرفه برق با پله‌های تصاعد مرتبط با آن، امکان صدور قبض فرعی برای هر واحد میسر می‌شود.

نمونه قبض فرعی تفکیک برق
نمونه قبض فرعی تفکیک برق صادر شده توسط نرم افزار برونتاب

کاربرد سیستم هوشمند تفکیک برق برونتاب

در صنایع و ساختمان‌های سبز نیز جهت مانیتورینگ و بهینه‌سازی انرژی و مطابق با استاندارد ISO50001 نیاز است تا از کنتورهای اندازه‌گیری برق استفاده شود تا اطلاعاتی همچون مقدار برق مصرفی، آمپر، ولتاژ، فرکانس و ضریب توان اندازه‌گیری و نمایش داده شود.

در صنعت می‌توان از این کنتورها جهت مشخص نمودن مصرف هر تجهیز یا سر خط برق مصرفی هر سالن استفاده نمود تا از وضعیت تجهیز اطلاع حاصل شود.

عموماً تفکیک برق در ساختمان‌های اداری، تجاری یا صنعتی با دیماند مرکزی کاربرد دارد. همچنین یکی دیگر از کاربردهای نصب کنتورهای هوشمند برق امکان مانیتورینگ و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، صنعتی و اداری است. ابتدایی‌ترین گام بهینه‌سازی انرژی، مانیتورینگ وضعیت موجود است بنابراین لازم است تا از وضعیت فعلی اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم براساس اقدام  اصلاحی مصرف انرژی را بهینه کنیم.

ویژگی‌ها و مزایا کنتورهای فرعی برق شرکت برونتاب

  • کیفیت ساخت بسیار بالا و دارای خروجی دیتا و پالس
  • کوچک و ارزان بودن تجهیز که منجر به کاهش هزینه و فضای مورد نیاز در تابلو خواهد شد
  • عدم نیاز به کابل‌کشی‌های فراوان و امکان استفاده از باس داکت
  • امکان نصب در تابلو برق‌های کوچک در طبقات و ورودی واحد
  • امکان اتصال به نرم‌افزار تحت‌وب آنلاین و نسخه آفلاین
  • قابلیت استفاده جهت مانیتورینگ لحظه به لحظه مصرف واحدها یا سرخط‌ها
  •  کاهش مصرف برق و فراهم شدن امکان بهینه‌سازی مصرف
  • امکان مشاهده مقدار برق مصرفی، آمپر، ولتاژ، فرکانس و ضریب توان
  • هوشمند شدن واحدها و امکان یافتن نقص در واحدها

انواع کنتور برق شرکت برونتاب

کنتورهای برق شرکت برونتاب که در دو مدل تک‌فاز و سه‌فاز تولید و عرضه می‌شود، همگی امکان خوانش از راه دور را داراست و به راحتی در فضاهای محدود نصب می‌شوند. با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته، کنتورهای برق برونتاب ضمن اطمینان از دقت بالا در اندازه‌گیری مصرف انرژی، اطلاعات و نمودار دقیق مصرفی را به کمک نرم افزار EEMS به کاربران ارائه می‌هد. این تجهیزات با استفاده از جدیدترین استانداردها و مقررات فنی ساخته شده‌اند و به عنوان یک انتخاب هوشمندانه در حوزه‌ی مدیریت انرژی برق شهری محسوب می‌شوند.

کنتور برق مینیاتوری تک فاز با خروجی دیتا

کنتور برق مینیاتوری تک فاز با خروجی مودبـاس RS485-Modbus، ابزاری کوچک، نوین و دقیق با امکان اتصال بـه تجهیـزات خـوانش از راه دور برونتاب برای پایش و نمایش اطلاعات روی LCD و نرم افزار تحت وب از طریـق تلفـن همـراه و کامپیوتر و مناسـب برای نصب تابلویی (DIN rail) است.

مشخصات کنتور تک فاز برونتاب
پارامترهای اندازه‌گیری
ولتاژ، آمپر، توان لحظه‌ای، توان کل، ضریب توان، فرکانس
روش‌های ارتباطی و ارسال اطلاعات
RS485, MODBUS-RTU
درجه حفاظتی
IP 51
نوع نمایشگر- تعداد رقم نمایشگر
LCD 8digits
اندازه‌گیری انرژی
کیلووات ساعت
ولتاژ اسمی
۲۳۰VAC
بازه عملکرد ولتاژی
۱۶۱-۳۰۰VAC
حداکثر آمپر
۶۰ آمپر (۸۰ آمپر و ۱۲۰ آمپر به سفارش)
بازه فرکانس
۵۰Hz ± ۱۰%
مصرف برق
کمتر از ۲ وات بر ۱۰ ولت آمپر
گواهینامه
مطابق استاندارد IEC 62053-21 و IEC 62053-22
ابعاد
۸۸ × ۷۰ × ۱۸

نحوه ‏سیم‌‏بندی‏ کنتورهای‏ تک‌‏فاز ‏و اتصال‏ آنها‏ به ‏دستگاه ‏خوانشگر

پارامترهای مهم برق شامل ولتـاژ، آمپـر، ضریب توان، توان مصرفی کل، فرکانس و … برای انواع کنتورهای تک فاز روی LCD قابل مشاهده است. همچنیـن کنتورها از طریـق پورت  RS485 بـه یکدیگر بـه صورت سری متصل شده و در نهایت بـه دستگاه خوانشگر شرکت برونتاب اتصال می‌یابد. از طریق پورت Lan یا وای‌فای و یا سیم‌کارت ارسال اطلاعات بـه نرم‌افزار هوشمند تحت وب امکان‌پذیر است.

شماتیک نصب کنتور تک فاز برونتاب به خوانشگر
شماتیک نصب کنتور تک فاز برونتاب به خوانشگر

کنتور برق سه فاز با خروجی دیتا

کنتور برق مینیاتوری سه فاز با خروجی مودبـاس RS485-Modbus، ابزاری کوچک، نوین و دقیق با امکان اتصال بـه تجهیـزات خـوانش از راه دور برونتاب برای پایش و نمایش اطلاعات روی LCD و نرم افزار تحت وب از طریـق تلفـن همـراه و کامپیوتر و مناسـب بــرای نصــب تــابلویی (DIN rail) است. کنتورهـای سـه فاز مینیاتـوری در دو نـوع اتصـال مسـتقیم تـا ۸۰ آمپـر و سـه فاز غیرمسـتقیم بدون محدودیت در آمپـر می‌باشند.

مشخصات کنتور سه فاز برونتاب
پارامترهای اندازه‌گیری
ولتاژ، آمپر، توان اکتیو و راکتیو، توان کل، ضریب توان، فرکانس
روش‌های ارتباطی و ارسال اطلاعات
RS485, MODBUS-RTU, Pulse output
درجه حفاظتی
IP 51
نوع نمایشگر- تعداد رقم نمایشگر
LCD 12digits
اندازه‌گیری انرژی
کیلووات ساعت
ولتاژ اسمی
۲۳۰VAC
حداکثر مقاومت در مقابل ولتاژ بالا
۲ کیلوولت برای ۱ دقیقه
حداکثر مقاومت در مقابل ولتاژ لحظه‌ای
۶ کیلوولت به مدت ۱/۲ میکروثانیه
حداکثر آمپر
۸۰ آمپر مستقیم – نامحدود اتصال CT
بازه فرکانس
۴۵Hz – 65Hz
گواهینامه
مطابق استاندارد IEC 62053-21 و IEC 62053-22
ابعاد
۹۰ × ۷۲ × ۶۵

انواع ‏کنتور ‏سه ‏فاز ‏اتصال‏ مستقیم‏ و ‏اتصال ‏غیر ‏مستقیم

کنتورهای برق سه فاز بــه دو نــوع مســتقیم و غیرمستقیم تقسیم بندی می‌شوند. کنتور سه فاز با اتصال مستقیم برای جریان‌های تا ۸۰ آمپر استفاده می‌شوند و نحـوه نصـب آنها بـه سـادگی و بـا اتصـال سـه فاز و نول به ورودی و خروجــی از کنتور است.

 در بسیاری از کاربردهای صنعتـی و پست‌های بـرق اصلی، جریان عبوری بیـش از ۸۰ آمپـر و گاهاً تا چند صد آمپر یا بیشتر است. در اینصورت می‌توان از کنتورهای اتصال غیرمستقیم استفاده نمود و برای این امـر کافی اسـت از ترانس کاهنده جریان اسـتفاده کرد. در چنین مواقعی ضریب تبدیل کاهنده در دسـتگاه تنظیـم می‌شـود تـا جریـان واقعـی عبـوری ذخیـره و لاگ‌گیـری و در نهایت روی نرم‌افزار نمایش داده شــود.Current Transformer) CT)

نحوه ‏سیم‌‏بندی‏ کنتورهای‏ سه‌‏فاز ‏و اتصال‏ آنها‏ به ‏دستگاه ‏خوانشگر

پارامترهای مهم برق شامل ولتـاژ، آمپـر، ضریب توان، توان مصرفی کل، فرکانس و … برای انواع کنتورهای سه فاز روی LCD قابل مشاهده است. همچنیـن کنتورها از طریـق پورت  RS485 بـه یکدیگر بـه صورت سری متصل شده و در نهایت بـه دستگاه خوانشگر شرکت برونتاب اتصال می‌یابد. (مطابق تصویر زیر) 

از طریق پورت Lan یا وای‌فای و یا سیم‌کارت ارسال اطلاعات بـه نرم‌افزار هوشمند تحت وب امکان‌پذیر می‌باشد. کنتورهای سه‌فاز مینیاتوری برونتاب در دو نوع اتصال مستقیم تا ۸۰ آمپر و سه‌فاز غیرمستقیم بدون محدودیت در آمپر می‌باشند.

شماتیک نصب کنتور سه فاز برونتاب به خوانشگر
شماتیک نصب کنتور سه فاز برونتاب به خوانشگر

موارد ‏استفاده‏:

تفکیک برق مصرفی مجتمع‌های تجاری، اداری و مسکونی دارای یک کنتور اصلی دیماند و تولیدکنندگان منطقه‌ای مانیتورینگ و بهینه‌سازی در صنایع، مراکز اداری، مجتمع‌های مسکونی

برخی از پروژه‌های سیستم تفکیک هوشمند برق و نصب کنتور فرعی توسط شرکت برونتاب

شرکت برونتاب با افتخار اعلام می‌کند که برای گمرک تهران، سیستم پیشرفته‌ای جهت تفکیک برق مصرفی در سراسر این سازمان پیاده‌سازی کرده است.

 شرکت گمرک منطقه غرب استان تهران به منظور مانیتورینگ سرخط‌های مختلف و اجرا سیستم تفکیک برق، از کنتورهای هوشمند برق به همراه خوانشگر و نرم افزار پیشرفته شرکت برونتاب بهره می‌برد. این سیستم برای سنجش برق مصرفی انبارها، واحدهای اداری، تاسیسات، سوله‌های دارای سردخانه و دیگر نقاط اصلی گمرک مورد استفاده قرار گرفته‌ است. با استفاده از این کنتورها، ما توانسته‌ایم فرآیند مانیتورینگ را بهبود بخشیده و به طور دقیق‌تر به مصرف برق در هر بخش پی ببریم.

این سیستم با تکنولوژی پیشرفته‌ اینترنت اشیاء (IoT) پیاده سازی شده تا اطلاعات به‌روز و دقیقی از مصرف برق را به مدیران و ناظران سازمان گمرک ارائه دهد. این اقدام نه تنها به بهبود کارایی و مصرف برق کمک کرده بلکه موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز شده است.

تفکیک برق عمومی پروژه گمرک غرب تهران
تفکیک برق عمومی پروژه گمرک غرب تهران

کنتورهای برق تک فاز مینیاتوری شرکت برونتاب، با امکانات منحصر به فردی همچون اندازه کوچک، نصب آسان و دقت بالا، به مدیران و صاحبان کسب و کار این امکان را می‌دهند تا به صورت لحظه‌ای مصرف برق و وضعیت انرژی در واحدهای خود را مانیتور کنند. این کنتورها اطلاعات به‌روز و دقیقی از مصرف برق در دسترس مشتریان قرار می‌دهند. این امکان به آنها کمک می‌کند تا تصمیمات بهینه‌تری در زمینه مدیریت انرژی اتخاذ کنند.

با بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن، کنتور برق تک فاز مینیاتوری شرکت برونتاب نه تنها به بهبود کارایی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌کند بلکه به مدیران کسب و کارها امکان مانیتورینگ دقیق و کنترل کامل بر روی واحدهای تجاری خود را می‌دهد.

از جمله پروژه های مختلفی که شرکت برونتاب افتخار همکاری و اجرا سیستم تفکیک مصرف برق را داشته می توان به ساختمان اداری همراه اول، مجتمع اداری و تجاری میکامال کیش، مرکز پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مرکز اداری و تجاری اُپال، مجتمع مسکونی البرز قزوین، مجتمع تجاری ۲۱۰ واحدی ساعتچی واقع در بازار تهران و … اشاره کرد.

شرکت برونتاب، همواره در پی ارائه راهکارهای نوآورانه برای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌هاست؛ سیستم تفکیک برق عمومی با استفاده از کنتور برق سه فاز و تک فاز مینیاتوری، سیستم تفکیک آب مشاع ساختمان، سیستم تفکیک مصرف چیلر و گاز موتورخانه از جمله نمونه‌های برجسته این تلاش‌هاست.

تابلو برق کنتور برق تک فاز مینیاتوری
کنتور برق تک فاز مینیاتوری واحدهای تجاری جهت مانیتورینگ و مدیریت مصرف

 کنتور برق سه فاز و خوانشگر به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش کارایی در واحدهای صنعتی و تجاری توسط شرکت برونتاب تولید و توسعه یافته است.

کنتور برق سه فاز شرکت برونتاب با دقت بالا و عملکرد عالی در اندازه‌گیری میزان مصرف، به مدیران و کارشناسان سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا به طور لحظه‌ای مصرف برق در واحدهای خود را مانیتور کنند. این کنتورهای دیجیتالی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، داده‌های دقیقی از میزان مصرف برق را در اختیار شما قرار می‌دهند.

با خوانشگرهای پیشرفته برونتاب این امکان برای شما فراهم می‌شود تا به سرعت و به صورت دقیق مقدار مصرف اندازه‌گیری شده توسط کنتورها را خوانش کرده و اطلاعات مصرفی را به نرم افزار منتقل کنند. در نتیجه این سیستم هوشمند به مدیران اجازه می‌دهد تا الگوهای مصرف برق را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیمات بهینه‌تری در زمینه مدیریت انرژی اتخاذ کنند.

کنتور برق سه فاز و خوانشگر
کنتور برق سه فاز و خوانشگر

برای دریافت کاتالوگ کنتور برق شرکت برونتاب روی عکس زیر کلیک کنید.

کاتالوگ کنتور برق سه فاز و تک فاز مینیاتوری برونتاب
کاتالوگ کنتور برق سه فاز و تک فاز مینیاتوری

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

بر روی ستاره‌ها برای امتیاز دادن کلیک کنید

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات: ۹

مهمترین سوالات در مورد سیستم تفکیک مصرف برق عمومی

بله، کنتور فرعی برق برونتاب از قابلیت اندازه‌گیری مصرف در بازه‌های زمانی مختلف پشتیبانی می‌کند. این ویژگی به مشترکان امکان می‌دهد تا الگوهای مصرف برق خود را در طول روز مدیریت کنند و از تعرفه‌های بهینه‌سازی شده با استفاده از این اطلاعات بهره‌مند شوند.

خیر، خوانش داده‌های کنتور تک فاز مینیاتوری از طریق ماژول خوانشگر مخصوص خودش و خوانش داده‌های کنتور سه فاز از نوع مستقیم  یا CT از طریق ماژول مناسب خودش انجام می‌پذیرد.
لازم به ذکر است جهت مشاوره برای انتخاب نوع ماژول خوانشگر با کارشناسان ما در شرکت برونتاب به رایگان مشاوره بگیرید.

به ۲ روش امکان دسترسی به داده‌های مصرف کنتورهای برق میسر است.
روش اول: امکان مشاهده داده‌های مصرفی از روی LCD خود کنتور برق
روش دوم: مشاهده اطلاعات مصرف با امکان گزارش‌گیری و قبض دهی از طریق حساب کاربری در نرم افزار شرکت برونتاب به صورت آنلاین و آفلاین

بله. از طریق نرم افزار آفلاین شرکت برونتاب می‌توانید بدون نیاز به اینترنت هم به داده‌های مصرفی کنتورها دسترسی داشته و ضمن مانیتورینگ میزان مصرف، گزارش‌گیری و قبض دهی نمایید.
لازم به توضیح است که در صورت تمایل می‌توانید به نرم افزار تحت وب و آنلاین به صورت همیشگی دسترسی داشته باشید.

برای پاسخ به این سوال بهتر است به جمله معروفی از فیزیکدان انگلیسی آقای کلوین اشاره داشته باشیم. کلوین: ” اگر نتوانید اندازه‌گیری کنید، نمی توانید بهبود دهید”.
پس از ثبت میزان مصرف توسط کنتورهای برق و ارسال اطلاعات به صورت خودکار به دستگاه مرکزی و در نهایت ارسال به نرم افزار آنلاین و پس از آن با تحلیل داده‌های مصرف، با توجه به نوع کاربری تجهیز و تجربه کارشناسان برونتاب، می‌تواند به ارائه راهکارهای کاهش مصرف منجر شود.

به عنوان مثال یکی از پروژه‌های شاخص ما که ساختمان اداری همراه اول بود، مدیران این شرکت با نصب سیستم تفکیک برق شرکت برونتاب ضمن اندازه‌گیری دقیق میزان مصرف هر بخش یا واحد و شناسایی واحدهای پرمصرف، راهکارهای مناسب جهت مصرف بهینه برق را به کار گرفتند. نتیجه این امر منجر به کاهش میانگین ۳۰ درصدی مصرف دریک سال اول و با انجام اقدامات اصلاحی دیگر با نظر کارشناسان برونتاب، به کاهش ۳۵ درصدی در سال دوم به بعد منجر شد. نهایتاً شرکت بزرگ همراه اول با بازگشت سرمایه‌گذاری صورت گرفته و صرفه جویی دائمی در سال‌های آتی را با استفاده از این سیستم نوین تجربه می کند.


نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است