تفکیک آب مصرفی واحدها

Water submetering

در بسیاری از آپارتمان‌‌ها و مجتمع‌های مسکونی، آب مصرفی واحدها به صورت مشاع است. این امر باعث ایجاد اختلاف و افزایش مصرف شده است. جهت تفکيک آب، به ازای هر واحد يک عدد کنتور آب هوشمند نصب می‌شود. این کنتورهای آب، قابلیت ارسال اطلاعات به دستگاه ارسال کننده مصرف و همین‌طور نرم‌افزار قبض‌دهی و مونیتورینگ را دارند.

انواع سیستم‌های تفکیک آب:

استفاده از کنتورها با خروجی سیم:

 در این روش  هر ده عدد کنتور آب،به یک دستگاه هوشمندسازمتصل می گردند. به این صورت که بعد از شیر فلکه ورودی واحد که می‌تواند در داکت هر طبقه وجود داشته باشد یا در محل پمپ‌خانه ساختمان باشد یک عدد کنتور آب جهت سنجش آب مصرف نصب می‌شود.

خروجی اطلاعات مصرفی کنتور از طریق سیم به دستگاه هوشمندساز متصل می‌شود و هر دستگاه هوشمند‌ساز می‌تواند هم زمان تا ده کنتور را خوانش کند.

برای یک ده واحدی کافیست تا یک دستگاه هوشمندساز نصب شود تا به راحتی و با هزینه پایین، تفکیک آب صورت پذیرد و مقدار مصرف آب هر واحد، به صورت جداگانه محاسبه گردد.

 استفاده از کنتورهای بی‌سیم:

روش دیگر  استفاده از کنتورهای بی‌سیم جهت تفکیک آب می باشد،که عموما در ساختمان‌هایی که امکان اتصال از طریق سیم وجود ندارد کاربرد دارد.

در این روش،کنتورها، می‌توانند از نوع مکانیکی، پیستونی، التراسونیک و الکترومغناطیسی در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای سیستم تفکیک آب هوشمند برونتاب

  • حل اختلاف بین ساکنین
  • کاهش مصرف هر واحد به دلیل مشخص شدن میزان مصرف واحد و در نتیجه تغییر رفتار 
  • کاهش مقدار لوله کشی و فضای اشغال لوله در بنا
  • کاهش هزینه لوله و اجرای لوله کشی
  • مشاهده مصرف از طریق موبایل به صورت روزانه و آنلاین
Previous
Next

دیتالاگر دما با دو سنسور

یکی از معضلات آپارتمان‌ها، مشاع بودن مصرف آب واحدها می‌باشد. زمانی که کنتور آب به صورت مشترک در ساختمانی وجود داشته باشد، واحدها هیچ کدام انگیزه‌ای برای کاهش مصرف آب نخواهند داشت. همین امر باعث می‌شود تا بیش از حد واقعی مورد نیاز خود، آب مصرف کنند. برای اینکه بتوان مقدار مصرف را کاهش داد یکی از اصلی ترین راه‌ها تفکیک نمودن مصرف هر واحد است. طبق تجربه شرکت‌های دانمارکی و اروپایی و همچنین شرکت برونتاب پس از نصب کنتورهای آب روی واحدها، میزان مصرف از 15 الی 43 درصد کاهش یافته است. به کمک این کنتورها می‌توان با خشکسالی مقابله کرد و از مصرف اضافه بر نیاز جلوگیری نمود. در اقلیم خشک و نیمه خشک ایران برای مقابله با بی‌آبی جدا کردن مصرف هر واحد از بالاترین اولویت ها برخوردار است. در بسیاری از کشورها مجزا شدن مصرف به صورت اجبار قانونی در آمده است.
هر چقدر که از مصرف کنندگان تقاضای کنترل و کاهش و مدیریت مصرف داشته باشیم، تا زمانی که انگیزه برای کاهش مصرف نداشته باشند اقدام جدی و تاثیر‌گذار صورت نمی‌دهند. مشخص شدن مقدار مصرف به دلیل اینکه باعث می شود تا هر فردی به اندازه مقدار واقعی مصرفش از سهم شارژ اصلی پرداخت کند باعث می شود تا تلاش در کاهش مصرف و بنابراین پرداخت کمتر هزینه نماید. همچنین به دلیل اینکه به صورت دائمی و به صورت خودکار توسط تجهیزات هوشمند شرکت برونتاب امکان خوانش از دور کنتورها و ارسال آنها به نرم افزار وجود دارد، شناسایی نشتی در هر واحد میسر می شود و این امر باعث می‌شود تا مصرف واحدها کاهش یابد. تفکیک مصرف در اروپا سابقه‌ای بیش از 100 ساله دارد. به عنوان مثال شرکت دانمارکی بروناتا که شرکت برونتاب قبلا نماینده آن شرکت بود، از سال 1917 مشغول تفکیک مصرف در اروپا بوده است و به همین دلیل است که مصرف اروپاییان نسبت به ایرانیان بسیار کمتر است. چندین نسل از اروپاییان با این مساله روبرو بوده‌اند که کمتر مصرف کردن یعنی کمتر پرداخت کردن از قبض اصلی آب و گاز و برق. به کمک کنتورهای آب برای هر واحد و دستگاه هوشمند ساز کنتورها و ارسال آنها به نرم افزار هوشمند تحت وب اندازه گیری و تفکیک مصرف، می توان مقدار مصرف را از طریق تلفن همراه و کامپیوتر شخصی مشاهده نمود و در نهایت قبض مجزا بر اساس مقدار مصرف برای واحد صادر کرد.

تصاویر پروژه‌های نصب شده تفکیک آب

Previous
Next