Skip to content

تفکیک گاز مصرفی موتورخانه مرکزی

تفکیک گاز موتورخانه مرکزی با استفاده از انرژی‌سنج
در بسیاری از ساختمان‌های ساخته شده از سیستم موتورخانه‌ مرکزی جهت گرمایش ساختمان‌ها استفاده شده است. سیستم موتورخانه‌مرکزی سیستمی ایمن و قابل اعتماد با آسایش بالایی است. تنها ضعف این سیستم مشخص نبودن میزان گاز مصرفی هر واحد جهت گرمایش در زمستان و آب گرم مصرفی در تمام فصول است. جهت برطرف نمودن مشکل عدم تفکیک گاز مصرفی موتورخانه، می توان به کمک تجهیزات تفکیک مصرف شرکت برونتاب و نصب دستگاهی به نام انرژی سنج با محاسبه دمای رفت و برگشت و همچنین مقدار آب عبوری از واحد، مقدار مصرف انرژی گرمایشی هر واحد را محاسبه نمود. به این ترتیب مقدار مصرف هر واحد مشخص شده و همراه با تفکیک گاز موتورخانه، می‌توان قبض فرعی گاز نیز صادر کرد. نتیجه استفاده از این سیستم منجر به تغییر رفتار مصرف و همچنین کاهش ۱۵ تا ۴۳ درصدی در مصرف گاز شده است.

رفع مشکل تفکیک نبودن موتورخانه با سیستم هوشمند تفکیک گاز موتورخانه برونتاب

انتخاب نوع سیستم گرمایشی برای ساختمان دغدغه مهم در سازنده ساختمان‌های در حال ساخت است. انتخاب نوع سیستم گرمایشی انتخابی است که سالیان سال بر کیفیت زندگی ساکنین ساختمان تاثیرگذار است و یکی از دغدغه‌های اصلی مهندسان تأسیسات و حتی مصرف ‌کننده نهایی است. اینکه از یک موتورخانه ‌مرکزی به ازای تمام واحدها استفاده شود و یا از تعداد زیادی پکیج انتخابی بسیار سختی است.

 با وجود اینکه سیستم گرمایش مرکزی دارای مزایای فراوانی است اما بسیاری از سازندگان و مالکان سیستم های گرمایشی پکیج را ترجیح می دهند. در مقاله ‌ای با عنوان موتورخانه بهتر است یا پکیج، به تفاوت این دو سیستم محبوب اشاره شده است.‌ به صورت خلاصه ترکیب موتورخانه با سیستم تفکیک برونتاب می‌تواند آسایش بیشتر،‌ امنیت سلامت خانواده از نظر خطر گاز گرفتکی و انفجار گاز و همچنین هزینه‌های نگهداری کم را به همراه داشته باشد.

کنتور گاز موتورخانه

ضرورت استفاده از سیستم تفکیک گاز موتورخانه

لازم است بدانیم سابقه تفکیک مصرف در اروپا و آمریکا به بیش از صد سال قبل بر می‌گردد. گفتنی است که در اروپا استفاده از این تکنولوژی از ۳۲ سال پیش الزامی شده است و در کشورهایی نظیر ترکیه و چین ۱۰ سال است که استفاده از این سیستم ها الزامی است.

ناگفته نماند که در کشور ما ایران هم از سال‌ها قبل موضوع تفکیک مصرف برق واحدهای مسکونی با نصب کنتور فرعی برق و تفکیک مصرف گاز برای واحدهای مسکونی با سیستم گرمایشی پکیج به عنوان ضرورت در ساخت وجود داشته است.

روش کارکرد سیستم تفکیک گاز موتورخانه

شرکت برونتاب، تجهیزات اندازه‌گیری میزان مصرف گاز هر واحد را ارائه می‌نماید. این تجهیزات شامل انرژی سنج، دستگاه خوانشگر مرکزی و نرم افزار پیشرفته آنلاین می باشد که در ادامه نحوه عملکرد و استفاده از این را تجهیزات بیان می‌کنیم.

انرژی سنج (کنتور اندازه‌گیری میزان گاز مصرفی هر واحد):

با توجه به مدل‌های مختلف سیستم‌های گرمایشی نظیر فن کوئل، رادیاتور، گرمایش از کف و حوله خشک کن حمام؛ این کنتورها بعد از شیر‌فلکه های رفت و برگشت آب گرم نصب می‌شوند. انرژی سنج دارای دو سنسور دما، یک دبی سنج و یک برد الکترونیکی جهت محاسبه داده های دریافتی می باشد.

نحوه عملکرد کنتور گاز موتورخانه بدین صورت است که دو سنسور دما به منظور سنجش دمای آب گرم ورودی به واحد و دمای آب گرم خروجی از واحد استفاده می شوند. یک Flowmeter (دبی سنج) جهت سنجش دقیق مقدار آب عبور کرده (آب سیرکوله) از واحد در هر ساعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک برد الکترونیکی که با باتری کار می کند، تمام داده‌های دریافتی را برای محاسبه ‌انرژی مصرف شده هر واحد به صورت بی سیم و یا با سیم به دستگاه خوانشگر مرکزی ارسال می کند.

انرژی سنج جهت تفکیک گاز موتورخانه
دیاگرام نحوه نصب و عملکرد دستگاه انرژی‌سنج شرکت برونتاب

خوانشگر مرکزی (دستگاه مرکزی تجمیع کننده اطلاعات برونتاب)

این دستگاه‌ها از طریق پروتکل های باسیم و بی‌سیم نظیر:  Mbus ،Zigbee ،RS485 ،Pulse output ،Wmbus تمام اطلاعات مربوط به انرژی سنج‌ها مانند دما ، جریان آب عبوری، کیلووات مصرفی و … را جمع آوری می‌کنند. سپس اطلاعات جمع آوری شده کل پروژه از طریق اینترنت سیمکارت یا مودم به نرم افزار آنلاین برونتاب ارسال می شود. 

لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات جمع آوری شده روی کارت حافظه ماژول مرکزی ذخیره شده و در اولین ارتباط اینترنتی به نرم افزار تحت وب برونتاب ارسال می شود. 

خوانشگر کنتورهای تفکیک گاز موتورخانه
خوانشگر کنتورهای تفکیک گاز موتورخانه

نرم افزار برونتاب انرژی ( آنلاین – آفلاین )

از طریق نرم ‌افزار تخصصی برونتاب، مجموع انرژی گرمایش مصرفی هر واحد در بازه قبض گاز اصلی ساختمان محاسبه شده و در صفحه قبض دهی نرم ‌افزار برای هر واحد قبض تفکیک شده با واحد ریال و با اعلام میزان مصرف کیلووات ساعت صادر می‌شود.

قبض فرعی گاز موتوخانه
نمونه قبض فرعی گاز صادر شده توسط نرم افزار برونتاب

مزایای سیستم تفکیک گاز موتورخانه

سیستم تفکیک گاز موتورخانه، یک رویکرد هوشمندانه است که به عنوان یک راهکار پایدار و موثر به مدیران ساختمان و مالکان هر واحد، امکان می‌دهد مصرف گاز را به طور دقیق بر اساس نیازهای واقعی ساختمان تنظیم و بهینه‌سازی کنند. این سیستم با استفاده از تجهیزات هوشمند و نرم افزار پیشرفته شرکت برونتاب، توانایی اندازه‌گیری مصرف گاز موتورخانه و صدور قبض فرعی گاز برای هر واحد را داراست. داده‌های به‌دست آمده از این سامانه به مدیران امکان می‌دهد تا الگوهای مصرف را تحلیل کرده و اقدامات بهینه‌سازی را اجرا کنند. 

بهره‌گیری از این سیستم هوشمند تفکیک مصرف گاز در ساختمان‌های مجهز به موتورخانه مرکزی، مزایای بسیاری را به دنبال دارد. این سیستم افراد را قادر به نظارت دقیق و هوشمندانه بر مصرف گاز در ساختمان می‌نماید، که از جمله مزایای آن عبارت است از:

  • مشخص شدن سهم هر واحد از گاز مصرفی موتورخانه
  • حل اختلاف ساکنین به دلیل مشخص شدن سهم واقعی هر واحد
  • کاهش مصرف گاز موتورخانه به علت تغییر رفتار مصرف‌کنندگان
  • افزایش ارزش ملک به دلیل فروش راحت تر برای سازنده و تفکیک بودن مصرف برای مالک
  • امکان استفاده در تمام ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری
  • رفع دغدغه سازنده در انتخاب سیستم گرمایش مرکزی
  • امکان مشخص شدن مقدار مصرف روزانه و ساعتی هر مشترک توسط دستگاه تفکیک مصرف برونتاب
  • مشخص شدن واحدهای پُر مصرف در هر دوره
  • امکان بهینه سازی تجهیزات موتورخانه با داشتن اطلاعات دقیق از دما و دبی عبوری از هر واحد
  • بازگشت هزینه تجهیزات تفکیک مصرف گاز از محل کاهش مصرف انرژی

تفکیک مصرف گاز و کاربرد نرم افزار شرکت برونتاب در پروژه

ویدئو زیر مربوط به یکی از پروژه های شرکت برونتاب است. این پروژه یک برج ۱۲۰ واحدی و واقع در استان البرز منطقه فردیس می باشد. این برج به طور کامل با تجهیزات تفکیک مصرف برونتاب بهینه و هوشمندسازی شده است.

برای دریافت کاتالوگ تفکیک هوشمند گرمایش موتورخانه روی عکس زیر کلیک کنید.

کاتالوگ تفکیک هوشمند گرمایش موتورخانه
کاتالوگ تفکیک هوشمند گاز موتورخانه

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

بر روی ستاره‌ها برای امتیاز دادن کلیک کنید

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۴

مهمترین سوالات در مورد تفکیک گاز مصرفی موتورخانه

انرژی سنج (انرژی متر)، روی لوله برگشت آب گرم موتورخانه نصب می شود و یک سنسور دما هم از طریق نافی برنجی روی لوله رفت آب گرم برای سنجش هر دو دمای رفت و برگشت نصب خواهد شد.

بهترین زمان نصب و اجرا این سیستم در زمان طراحی لوله کشی تأسیسات گرمایشی و موتورخانه مرکزی است. زیرا مهندس طراح تأسیسات برای جانمایی این دستگاه ها باید الزامات نصب انرژی سنج براساس ابعاد دستگاه و استانداردهای مکانیک سیالات برای عملکرد دقیق دستگاه و سنسورهای دما و همچنین جلوگیری از اُفت فشار را در نظر بگیرد.

خوشبختانه جواب این سوال مثبت است. ولی ملاحضاتی دارد که بایستی در نظر گرفته شود. اگر شیرفلکه‌های رفت و برگشت هر واحد بیرون از واحد و در یک رایزر عمودی و یا موتورخانه قرار گرفته باشد و امکان نصب و سیم بندی بین انرژی سنج‌ها تا دستگاه مرکزی (خوانشگر) وجود داشته باشد؛ می توان از سیستم هوشمند تفکیک گاز موتوخانه استفاده کرد. ناگفته نماند که دستگاه انرژی سنج در روی لوله آب گرم رفت و برگشت در حدود ۳۰ سانتی متر فضا نیاز دارد.

در نظر داشته باشید قبض فرعی با مسئولیت شرکت برونتاب انرژی و با نمایش داده‌های مستند به مشتری ارائه می شود و اداره گاز دخالتی در محاسبه این قبض‌ها ندارد.

با توجه به اینکه در موتورخانه، گاز مصرفی با واحد مترمکعب از اداره گاز خریداری شده و به آب گرم تبدیل می‌شود، راندمان سیستم گرمایش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد شد. لذا نحوه محاسبه مصرف انرژی و قبض دهی بر اساس گرما برای گاز موتورخانه روشی سخت‌تر نسبت به تفکیک کنتور آب می‌باشد. پس در نتیجه نیاز است سیستم اندازه‌گیری و تفکیک مصرف گاز موتوخانه به صورت کامل و با موافقت همه واحدها اجرا و راه اندازی شود.

اما اگر تعداد واحدهای یک ساختمان دارای موتورخانه مرکزی، زیاد باشد و همه ساکنین ساختمان به این نتیجه رسیده باشند که سیستم تفکیک هوشمند گاز موتورخانه را آرام آرام و به تدریج به ساختمان اضافه و نصب کنند؛ راه اندازی و استفاده از این سیستم برای چند واحد امکان پذیر است. برای نحوه اجرا و چگونگی پیاده‌سازی این سیستم، از کارشناسان ما در شرکت برونتاب به رایگان مشاوره بگیرید.


نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است