Skip to content

تفکیک گاز مصرفی موتورخانه

در بسیاری از ساختمان‌های ساخته شده از سیستم موتورخانه‌ مرکزی جهت گرمایش ساختمان‌ها استفاده شده است. سیستم موتورخانه‌مرکزی سیستمی ایمن و قابل اعتماد با آسایش بالایی است. تنها ضعف این سیستم عدم مشخص بودن میزان گاز مصرفی هر واحد جهت گرمایش در زمستان و آب مصرفی در تمام فصول است. جهت برطرف نمودن عیب مشاع بودن مصرف، در دنیا سالیان سال است از تجهیزات اندازه‌گیری مخصوص گرمایش به نام heat meter استفاده می‌شود.

روش کارکرد سیستم تفکیک موتورخانه

شرکت برونتاب تجهیزات اندازه‌گیری مشخص کردن میزان مصرف هر واحد را ارایه می‌نماید به این صورت که بعد از شیر‌فلکه رفت و برگشت شوفاژ یا فن‌کویل واحد، دماسنج جهت سنجش ورودی و همچنین دماسنج جهت سنجش دمای خروجی واحد نصب و یک عدد فلوسنج جهت سنجش مقدار آب عبور کرده (آب سیرکوله) و دستگاهی جهت سنجش‌انرژی مصرفی نصب می‌شود.

دمای رفت و دمای برگشت اندازه‌گیری شده توسط دستگاه انرژی‌سنج یا انرژی میتر یا heat meter مقدار گرمای مصرف‌شده اندازه‌گیری شده از طریق سیم یا بی‌سیم به دستگاه‌مرکزی این اطلاعات ارسال شده و در نهایت به نرم‌افزار تحت‌وب ارسال می‌شود. توسط نرم‌افزار مجموع انرژی مصرفی هر واحد در بازه قبض موردنظر محاسبه شده و نرم‌افزار برای هر واحد قبض به ریال صادر می‌کند. با این روش، مورتوخانه می‌تواند دارای سیستم تفکیک انرژی شود. نکته مهم در ساختمان‌های در حال ساخت و برای سازنده با مهندس تاسیسات است. انتخاب نوع سیستم گرمایشی انتخابی است که سالیان سال بر کیفیت زندگی افراد تاثیرگذار است و اخیرا یکی از دغدغه‌های اصلی سازندگان و مهندسان تاسیسات و حتی مصرف‌کننده نهایی است. اینکه از یک موتورخانه‌مرکزی به ازای تمام واحدها استفاده شود یا از تعداد زیادی پکیج انتخابی بسیار مهمی است. انتخاب بین سیستم گرمایشی مرکزی مانند موتورخانه و سیستم گرمایشی مجزا مانند پکیج یکی از چالش‌های اصلی سازندگان و مهندسان تاسیسات است. سیستم گرمایش مرکزی دارای مزایای فراوانی است که در مقاله‌ای به آن اشاره شده است،‌ به صورت خلاصه می‌توان آسایش،‌ امنیت و هزینه‌های نگهداری کم را برای آن برشمرد. اصلی‌ترین ضعف سیستم گرمایش مرکزی تفکیک نبودن مقدار مصرف است که با دستگاه‌های  تفکیک شرکت برونتاب این امر به راحتی میسر شده است. در دنیا نیز این تجهیزات قدمتی نزدیک یکصد سال دارند که برونتاب بیش از ۱۰ سال است که این تجهیزات را در ایران در حال تولید و ارایه دارد.

مزایای سیستم تفکیک موتورخانه

  • امکان استفاده از سیستم‌های مرکزی بدون دغدغه تفکیک نبودن مصرف
  • امکان مشخص شدن مقدار مصرف روزانه و ساعتی هر مشترک توسط دستگاه تفکیک مصرف برونتاب
  • رفع اختلافات بین ساکنین
  • کاهش مصرف گاز موتورخانه به علت تفکیک بودن و تغییر رفتار هر مصرف‌کننده
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

تفکیک مصرف گاز و کاربرد نرم افزار شرکت برونتاب در پروژه

ویدئو زیر مربوط به یکی از پروژه های شرکت برونتاب است. این پروژه یک برج 120 واحدی و واقع در استان البرز منطقه فردیس می باشد. این برج به طور کامل با تجهیزات تفکیک مصرف برونتاب بهینه و هوشمندسازی شده است.

تصاویر پروژه‌های نصب شده

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی